Omietka
Pri výbere tej správnej omietky je potrebné vedieť zodpovedať na nasledujúce otázky:
Aký konečný vzhľad omietky chcem dosiahnuť? Mám záujem o úplne hladký povrch, zrnitý, štruktúrovaný?
Aké mám prostredie? Bežné obytné priestory, miestnosti so zvýšenou vlhkosťou, namáhané priestory a pod.
Ide o omietky v novostavbe alebo rekonštrukciu starších stien?
Aké veľké plochy budem omietať? Budem realizovať ručné omietky alebo strojové?
Najčastejšie využívané omietky
- Vápenno-cementové omietky
- Vápenné omietky
- Hlinené omietky
- Sanačné omietky
- Strojové omietanie
Hrubé: Tento typ jednovrstvovej vápennej omietky sa nanáša v hrúbke 10 až 12 mm a používa sa predovšetkým na komíny, pivnice alebo povaly, pričom v obytných priestoroch sa príliš neaplikuje.
Hladké: Môže sa nahadzovať aj ako jednovrstvová omietka v hrúbke 15 mm, aj ako dvojvrstvová, kde je odporúčaná hrúbka 20 mm. Do malty sa pridáva jemný piesok, aby ju bolo možné ľahšie vyhladiť.
Štukové: Táto jemnozrnná omietka sa využíva hlavne ako podklad pre maľovanie a tapetovanie. Nanáša sa v dvoch vrstvách v hrúbkach 15 mm a 3 až 5 mm. Na výrobu sa používa veľmi jemný piesok a pre maximálnu hladkosť sa do nej môže pridať sádra. V domácnostiach patrí táto omietka medzi najpoužívanejšie.
Klimatické: Ak omietate priestor, kde je problém s vlhkosťou, tak klimatické omietky sú na to ako stvorené. Dokážu dobre vymeniť vlhkosť s vonkajším vzduchom, znižujú škodliviny v danej izbe a podieľajú sa na udržiavaní príjemnej teploty.
Výber správnej omietky je veľmi dôležitý aj podľa podkladového materiálu. Na základe toho, aký materiál máte u vás doma, tak je možné si zvoliť konkrétny typ omietky. S výberom vhodného typu omietky vám radi poradíme, či už máte máte dom (byt) postavebný z tehál, betónu, pórobetónu a pod.